כיצד מגנים על צוואה ומבטיחים שאכן תכובד?

צוואה היא מסמך משפטי חשוב שמטרתו להביא לידי ביטוי את רצונו של האדם לאחר מותו ולחלק את רכושו על פי ראות עיניו.

כדי להבטיח שהצוואה תכובד ותבוצע כראוי, יש לנקוט במספר צעדים שיבטיחו את תוקפה המשפטי, אך לא רק.

עלינו גם לחשוב היטב על ניסוחה של הצוואה כך שהיא תוכל לעמוד בפני עצמה ו'להתגונן' מפני קומות הקמים נגדה, המפקפקים בכשירות כותב הצוואה ושמבקשים להתנגד לה.

אבקש לבחון יחד אתכם את הדרכים הבולטות והעיקריות בהן אני נוקטת עת עריכת הצוואה עם לקוחותיי, וזאת כדי להגן עליה ולהבטיח שהיא תכובד.

ראשית כל, ניסוח ברור ונהיר של הצוואה

הצעד הראשון והבסיסי להבטחת תוקפה של הצוואה הוא ניסוח נכון וברור.

זה לא בהכרח אומר שהצוואה צריכה להיות תמציתית. אפילו להפך; יש לוודא כי כל סעיפי הצוואה מנוסחים בשפה ברורה ומובנת, וכי הם משקפים בצורה נאמנה את רצונו של המצווה. 

חשוב לכלול פרטים מדויקים על הנכסים והרכוש המחולק, ולציין בצורה ברורה את שמות היורשים ואת חלקם ברכוש.

כל סעיף שעלול לסתור סעיף אחר, כל סעיף שנחסיר ולו את הרכוש הקטן ביותר, הרי שהדבר עלול להוביל למחלוקות ולפרשנויות שונות מצד היורשים.

הוספת עדים לצוואה

אתם יכולים לכתוב את הצוואה שלכם בכתב ידכם ולערוך אותה בכוחות עצמכם לחלוטין. ועם זאת, על אף שהדבר מותר על-פי חוק, הוא איננו מבטיח את חוזקה של הצוואה כפי שהיא תהא בנוכחותם של עדים.

על מנת להבטיח את תוקפה המשפטי של הצוואה, מומלץ להוסיף עדים לחתימה. לפי החוק הישראלי, יש צורך בשני עדים לצורך אימות חתימתו של המצווה. 

על העדים להיות אנשים ניטרליים שאין להם אינטרס אישי בצוואה, והם חייבים לחתום על המסמך בנוכחות המצווה.

לקוחות וגולשים יקרים, במידה והעדים שלכם קרובי משפחה של בעלי האינטרס בצוואה, הרי שהדבר עלול לפגום בכשירותה. הקפידו הקפדה יתרה לאסוף לצידכם 2 עדים שאינם בעלי כל קשר ולו הקטן ביותר לעיזבון.

הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה

אחת הדרכים היעילות להגן על הצוואה היא הפקדתה אצל רשם הירושה.

הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה מבטיחה כי אכן המסמך המקורי יישמר במקום בטוח, והיא מאפשרת גישה נוחה לצוואה לאחר מות המצווה.

הפקדת הצוואה ברשם הירושה גם מונעת סיכונים של אובדן או גניבה של המסמך.

אינכם חייבים לומר לאיש דבר על כך שיצרתם צוואה, וכאשר היורשים שלכם יבקשו להגיש צו ירושה, הרי שהרשם לענייני ירושה יתריע בפניהם שקיימת צוואה ושעליהם להגיש צו לקיום צוואה ולחלק את העיזבון על-פי האמור בצוואה.

בחירת מנהל עיזבון אמין

מנהל העיזבון הוא האדם האחראי לביצוע הוראות הצוואה לאחר מות המצווה.

בחירת מנהל עיזבון אמין ומקצועי היא קריטית להבטחת ביצוע רצונו של המצווה.

על המנהל להיות אדם שניתן לסמוך עליו, ושיש לו את הכישורים והידע המשפטי הנדרש לביצוע התפקיד בצורה מיטבית.

האם בהכרח זה אומר שמנהל עיזבון צריך להיות עורך דין? לא, אך יש לכך יתרונות.

1. מנהל עיזבון פרטי

לרוב מדובר באדם שלמוריש יש עמו היכרות אישית. מכר קרוב שהמוריש סומך עליו באופן אישי. זה יכול להיות בן משפחה, חבר קרוב או כל אדם אחר שהמצווה מאמין בו.

מכיוון שמנהל העיזבון הוא אדם מוכר ואהוב, קיים אמון אישי חזק ביניהם. הדבר יכול להקל על הביצוע והחלוקה של העיזבון בהתאם לרצון המצווה.

עם זאת חשוב לקחת בחשבון אם ישנו חוסר ניסיון משפטי שכן אדם שכזה עלול להיות חסר ניסיון וידע משפטי הנדרש לביצוע התפקיד בצורה מקצועית. הדבר עלול להוביל לטעויות ולסכסוכים משפטיים.

נוסף על כך התפקיד מביא עמו השפעה רגשית לעתים, כל שכן כאשר הדבר מוביל לסכסוכים ומחלוקות.

שאלה נוספת שעלינו לשאול את עצמנו היא שאלת ההזמינות שכן מנהל עיזבון פרטי עלול להיות מוגבל בזמן ובמשאבים.

2. עורך דין מנהל עיזבון

אהיה כנה ואומר שגם כאן ישנם יתרונות וחסרונות.

עורך דין המתמחה בדיני ירושה ובניהול עיזבונות מביא איתו ידע משפטי נרחב וניסיון בניהול תהליכים מורכבים. הדבר מבטיח ביצוע מקצועי ויעיל של הוראות הצוואה.

נוסף על כך, עורך דין יכול להתמודד עם סכסוכים משפטיים בצורה יעילה הרבה יותר ולפתור בעיות שמתעוררות במהלך חלוקת העיזבון בצורה מקצועית דוגמת התוויית הסכם בין יורשים, וללא כל השפעה רגשית.

מדובר בחיסכון בזמן שכן עו"ד ירושות וצוואות יכול לטפל בכל ההיבטים המשפטיים והבירוקרטיים של ניהול העיזבון בצורה מהירה ויעילה, תוך הקפדה על עמידה בלוחות זמנים ובדרישות החוק.

עם זאת, כמובן שלדבר מתלוות עלויות גבוהות יותר וכן ישנו חוסר היכרות אישית עם המשפחה. זהו חיסרון אך גם לעתים יתרון בולט.

התייעצו עם עו"ד בטרם כתיבת הצוואה

צוואה היא מסמך חשוב שיש לוודא שהוא מנוסח ומבוצע בצורה הנכונה כדי להבטיח את תוקפו המשפטי ואת כיבוד רצונו של המצווה. 

על ידי נקיטת צעדים כמו ניסוח נכון של הצוואה, הוספת עדים, הפקדה ברשם הירושה, בחירת מנהל עיזבון אמין, עדכון תקופתי והגנה משפטית, ניתן להבטיח שהצוואה תכובד ותבוצע לפי רצונו של המצווה.

לראות עיניי, חשוב לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום הירושה לצורך ייעוץ וליווי משפטי בהכנת הצוואה, כך שתוכל להיות בטוח שרצונך יכובד לאחר מותך.

במשרד עורכי דין מיטל אוטמזגין נשמח לעמוד לשירותכם, ולספק שירות מקצועי ומלא להגנה משפטית על הצוואה החל מניסוחה ועד לצעדים נוספים שיאפשרו לאשרר אותה ולחזק את סמכותה.

סיכום דבר

התוכן עשוי לעניין אדם נוסף? ניתן לשתפו באמצעות:

Share on email
Share on facebook
Share on whatsapp
מיטל אוטמזגין

לייעוץ עם משרדנו, השאירו פנייה: