בקשה לביטול פסק דין תעבורה

עו"ד מיטל אוטמזגין

תוכן עניינים

תחום עבירות התעבורה בישראל נחשב לכזה המקבל התייחסות רחבה, לבטח במקרים ובהם מדובר על עבירות המסכנות חיי אדם. בכל שנה, מאות נהגים והולכי רגל מקפחים את חייהם בשל אותן עבירות, ועל-כן במקרים רבים מחמירים בתי המשפט עם הפורעים על הכבישים. 

בתחום עבירת התעבורה, קיימות עבירות שבגינן ניתן להעמיד לדין את הנאשם ולפסוק את דינו ללא נוכחותו. אי-הגעת הנאשם לביהמ"ש תתפרש לרוב כמעין הסכמה להכרעתו, והיא איננה מסייעת למערכת המשפט לשפוט את אותו אדם לכף זכות. 

האפשרות למתן פסק דין ללא נוכחות הנאשם

בהתבסס על סעיף 130 לחוק סדר הדין הפלילי, מתאפשר לבית המשפט לשפוט נאשם בגין עבירות תעבורה הנחשבות לחמורות, כשאלו יכולות לכלול עבירת נהיגה בשכרות, נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה במהירות מופרזת ועוד. 

האפשרות לשפוט נאשם בעבירות תעבורה חמורות ללא נוכחותו, יכולה להיעשות בתנאי שנמסרה לנאשם או לעורך דינו הזמנה לדיון בבית המשפט, כשבאותה הזמנה אף הובהר לשניהם כי היעדרות הנאשם מן הדיון, תוביל לכך שבית המשפט ייאלץ לדון בעניינו ללא נוכחותו. 

על אף האפשרות לחרוץ דינו של נאשם בעבירת תעבורה שלא בנוכחותו בבית המשפט, ישנם מקרים בהם סיבות הגיוניות ומתקבלות על הדעת מונעות מנאשמי עבירות תעבורה להופיע לדיון בעניינם. 

אז, נאלצים אותם נאשמים להתמודד עם פסק דין חמור עליו הוחלט בביהמ"ש, כשבמידה וכן היו מגיעים, היה פסק הדין חמור פחות ובאופן משמעותי.

בהינתן העובדה כי אכן ישנם מקרים בהם נמנע מנאשם עבירות תעבורה להגיע לדיון בית המשפט בעניינו, מאפשר החוק בישראל, בנסיבות ייחודיות, הזדמנות נוספת תחת מטריית בקשה לביטול פסק דין תעבורתי.

לייעוץ עם משרדנו השאירו פנייה:

או התקשרו: 054-9433560

מה הם התנאים לביטול פסק דין?

סעיף 130ח' לחוק הסדר הפלילי מתייחס לעובדה כי בית המשפט יכול להחליט על ביטול של פסק דין שניתן בהעדרו של נאשם, אם אותו נאשם מקיים את אחד משני התנאים הבאים:

  • סיבת היעדרותו מהדיון בבית המשפט בו הוחלט על פסק הדין, מצדיקה את אי-הופעתו
  • או שיש וקיים יסוד סביר כי בשל היעדרותו מהדיון בבית המשפט, החליט בית המשפט על גזר דין חמור יותר, שיש בו להיות בעצם מקרה של עיוות דין. 

ניתן להבין מאותו סעיף, כי ישנם מקרים בהם המחוקק כן רואה טעם בלשמוע את טענותיו של הנאשם בעניין עבירת התעבורה שבה הוא חשוד, ואף שיש גם מקום לשמוע מדוע בעצם נעדר מן הדיון אליו הוזמן יחד עם עורך דינו. 

בתוך תנאים אלו, על הנאשם ועורך דינו להכיר כמובן כי הגשת בקשה לביטול פסק דין בהיעדרו, צריכה להיות מוגשת לבית המשפט בתוך 30 ימים מיום קבלת גזר הדין. 

דוגמאות לנימוקים אודות היעדרות מדיון בבית המשפט

עורכי דין לתעבורה העוסקים בייצוגם של אלו הנאשמים בעבירות תעבורה, יצביעו על הנימוקים שיש בהם כדי להבהיר לבית המשפט שהיעדרותו של הנאשם מן הדיון בעניינו, קרתה לא בשל זלזול מצדו ואף הודאה באשמה, אלא בשל סיבות ראויות. 

ישנם מקרים ובהם ההזמנה לדיון שנשלחה לנאשם, הגיעה לכתובת שאיננה נכונה ואותו נאשם למעשה לא קיבל אותה לידיו. 

מקרים אחרים שעשויים להצדיק היעדרות, יכולים לקרות בשל אשפוז או טיפול רפואי שעל הנאשם היה לעבור בסמוך לדיון שנקבע לו ובשל אותו אשפוז או הליך רפואי, לא רק שלא הצליח לפעול ולדחות את הדיון בעניינו, אלא לא היה מסוגל ברמה הפיזית להיות נוכח בו. 

חשוב להדגיש כי הכנת והגשת נימוקיו של הנאשם אודות אי-הופעתו בביהמ"ש, מומלץ שייעשו באמצעות עו"ד תעבורה ולו הניסיון והידע כיצד להציג בצורה ראויה ונכונה את ההסברים. 

הגשה נכונה תאפשר שטיעונים אלו יילקחו בחשבון באופן הראוי ביותר על ידי בית המשפט. 

התייעצו עם עורך דין

משרד עורכי דין מיטל אוטמזגין שוכן בבאר שבע ומציע מעטפת משפטית מלאה בתחום דיני התעבורה.

להתייעצות בנושא בקשה לביטול פסק דין תעבורה, צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פנייה, ואנו נשוב אליכם בהקדם האפשרי.

עו"ד מיטל אוטמזגין

עו"ד מיטל אוטמזגין בעלת תואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים, התמחות בשיווק.

לייעוץ משפטי השאירו פניה:

או התקשרו:

מאמרים מקצועיים נוספים:

לייעוץ עם משרדנו, השאירו פנייה: